Timvikarie till Eductus Stockholm

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-05-28

Eductus är ett av Sveriges största företag inom vuxenutbildning. Vi arbetar med utbildning inom svenska för invandrare, grundläggande och gymnasial vuxenutbildning. Det gör vi med kvalitet, engagemang och med våra studerandes nästa steg i sikte.

Vår vision är 100% i jobb. För oss betyder det att jobb alltid ska vara slutmålet. Med rätt kunskaper så finns det ett jobb för alla. Där kommer våra utbildningar in. Som en byggsten på vägen. Nu letar vi efter en ny kollega som delar vår vision och söker en arbetsplats där steget mellan tanke och handling är kort. Känner du, precis som vi, att resultat, engagemang, nytänkande och tydlighet är viktiga parametrar i ditt arbete? Då har du hittat rätt!

Eductus grundades 1991 och idag finns vi över hela Sverige med huvudkontor i Göteborg. Vi är ca 300 anställda.

Eductus är ett bolag med en levande värdegrund, vi är stolta över den och lever efter den - varje dag. På så sätt hjälper vi våra elever och deltagare ut i jobb och bidrar till ett bättre Sverige

Till vår Gymnasiala yrkesutbildning för vuxna med inriktning mot Vård & Omsorg och Barn & fritid söker vi dig som vill arbeta som timvikarierande yrkeslärare. Att arbeta som yrkeslärare hos oss innebär ett nära samarbete med övrig personal och pedagoger inom Yrkesämnena.

Vår skola i Liljeholmen har nära till tvärbana, tunnelbana och bussar. Vi finns ett stenkast från Liljeholmstorget i mycket attraktiva lokaler. 

Eductus söker dig som har en god förmåga att samarbeta, är ansvarstagande och flexibel samt söker ett varierat jobb med utmaningar i en positiv och kreativ miljö där arbetsglädje och kvalitet är viktigt.

Arbetsuppgifter

Som lärare inom gymnasial yrkesutbildning för vuxna är det din uppgift att leda och undervisa elever från många länder och kulturer. I dina arbetsuppgifter ingår att genomföra utbildningar i enlighet med de anvisningar som finns inom Skolverkets kursplaner och inom Eductus, samt fortlöpande hjälpa eleverna. Det är därmed mycket viktigt att du har god pedagogisk förmåga och att du tycker om att lära ut. Du ska kunna möta våra elever både i närlärande men också genom vår lärplattform. Som timvikarie har du ett nära samarbete med yrkeslärarna, du planerar och bedömer elevernas arbete med dem.

Formell kompetens/arbetslivserfarenhet

  • I första hand söker vi dig som är behörig yrkeslärare eller idag studerar till yrkeslärare.
  • Har du erfarenhet av undervisning för vuxna är det en merit.
  • Du använder digitala hjälpmedel i undervisningen och är intresserad av att utvecklas i det.
  • Du tycker att det är intressant att undervisa olika typer av individer och trivs med att arbeta i en dynamisk och målinriktad miljö där alla strävar åt samma mål och hjälps åt
  • Du duktig på att organisera och planera din tid samt motiveras av att stödja och leda människor
  • Du har ett mycket bra tålamod, ett starkt engagemang och en god människokännedom
  • Du är flexibel och kan på kort tid kliva in som vikare hos oss.


Det är meriterande om du talar flera språk.

Personliga egenskaper

Vi ser gärna att du är positiv, utåtriktad, flexibel, förändringsbenägen, lösningsinriktad och innehar en helhetssyn samtidigt som du har ett öga för detaljer.

Hur vi rekryterar

Vi strävar efter mångfald vad gäller kön, funktionsnedsättning, ålder och kulturell bakgrund. Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper som kreativitet, samarbetsförmåga och vilja att utveckla verksamheten.

Du identifierar dig med vår gemensamma värdegrund: Resultat, engagemang, nytänkande och tydlighet.

Vi erbjuder dig

Ett spännande arbete tillsammans med drivna och kompetenta medarbetare. 

Sista ansökningsdag

2020-05-28, intervjuer äger rum löpande. 

Anställningsform

Timvikariat

Placering

Stockholm

Tillträde

Vid överenskommelse

Frågor om tjänsten

Har du frågor om tjänsten kan du kontakta:

Helena Zetterberg, rektor Barn och fritid, helena.zetterberg@eductus.se 

Camilla Rosengren, rektor Vård och omsorg, camilla.rosengren@eductus.se 

 

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!